PRÍHOVOR


Vyperte si organizmus aspoň raz do roka. Budete mať čisté cievy, ktoré získajú znova svoju elasticitu a priechodnosť. Zabránite upchaniu ciev čo sa stane skôr či neskôr každému, ak sa nerobí prevencia a tým aj infarktu, mŕtvici i iným závažným chorobám, ktoré plynú z nánosov nielen v cievach, ale i v celom organizme. Cholesterol, vápenaté soli a iné pravidelne zanášajú naše potrubie života. V hrubom čreve je to niekedy až 5 kg.

 

Celé telo je ako jedovatá fabrika, ktorá stále prijíma, ale aj vyrába jedovaté toxíny, ktoré sú na vine všetkým chorobám až po rakovinu. V čistom a neprekyslenom organizme rakovina ani iné choroby majú len malú šancu vzniknúť a pretrvávať. Naša GOLDEN YACCA je najdokonalejší prírodný produkt, ktorý je dlhé roky overený na celom svete a uznávaný aj v lekárskej praxi. Bolo urobených stovky laboratórnych rozborov, kde sa dokázala neškodnosť produktu, ale i vysoké zdravotné účinky.

 

Nekupujte rôzne YUCCI z lekárne a inde za nižšie ceny, lebo ich účinnosť je mizivá alebo doslova žiadna. Našu GOLDEN YACCU expedujeme do celého sveta klientom opakovane už dlhé roky. Vysokokvalitné aj objemom najviac zastúpené steránové a terpénové saponíny v našom produkte účinne preperú a citlivo prečistia nielen veľké cievy, ale aj tú najmenšiu vlásočnicu.

 

GOLDEN YACCA prúdi cez krvné riečište a Lymfu po celom tele až do mozgu, kde vyčistí aj tie najmenšie cievy a odvádza jedovaté látky, ktoré sa tam dostali aj z hrubého čreva, ktoré je latrínou nášho organizmu. Prejdú nás bolesti hlavy i denná ťažoba a únava, ktorá je zapríčinená práve dennými toxínmi produkovanými najmä z našich čriev. Budete mať ľahký pocit zdravia a vráti sa Vám energia. Fajčiarom veľmi efektívne čistí GY pľúca i dýchacie cesty a bráni účinne aj rakovine. GY účinne prečisťuje i pankreas a často upravuje aj cukrovku.

 

GOLDEN YACCA preperie a vyčistí aj Vaše hrubé črevo, ktoré je najväčším orgánom zdravia, ale aj semenišťom chorôb. Budete sa postupne zbavovať hrubých nánosov stolice, ktoré vytvárali doslova pancierový krunier na Vašom hrubom čreve a obnoví sa znova funkčnosť, peristaltika – pohyb hrubého čreva na pravidelné vylučovanie, čo je veľmi dôležité kvôli odvádzaniu toxínov z tela. GY sa dostáva aj všade do kĺbov a začína vyživovať chrupavku vzhľadom na to, že vyčistila aj tie najjemnejšie vlásočnice.

 

Častokrát po nejakej dobe sa zabráni aj výmene bedrových kĺbov, lebo stav pacienta sa rapídne zlepšil. Začína sa totiž samoliečba organizmu pod vplyvom vyčistenia všetkého potrebného, ale aj odstránenia všetkého zlého. Človek doslova omladne a ležiaci pacienti často vstávajú z lôžka a zbavia sa aj ťažkej choroby až po rakovinu.

 

Lieky začnú prúdiť cez uvoľnené cievy tam kam majú, až 98 % a nie 20 % ako doteraz. Častokrát sa potom znižujú dávky až o 2/3 čo je veľkým zdravotným benefitom. Niekedy sa úplne vyliečite. Pred každou liečbou alebo súčasne je nutné brať náš produkt práve kvôli spomenutej problematike. Vitamíny, minerály a iné výživové i bylinné liečivé produkty majú mizivý účinok práve kvôli zátarasám v ceste k Vašim bunkám. Sú to doslova vyhodené peniaze. Pamätajte najprv na prečistenie svojho organizmu. Dôležitá je však prevencia, ktorú získate jednoduchým pohodlným spôsobom dávkovania 2 × 2 pred alebo 1 hodinu po jedle. Pri vážnych ťažkých chorobách Vám poradíme dávkovanie. Každý rok by ste mali urobiť svoju očistnú kúru, najlepšie na jar veľkým rodinným balením. Po vybratí kúry radíme brať stále celý život 1 kapsulu denne, ktorá udržuje Vaše telo v stálej pohotovosti proti chorobám od chrípky až po skvalitnenie zraku.

 

Sme na 1 mieste na svete v rakovine hrubého čreva !!! Naša GY veľmi účinne čistí, dáva do poriadku všetky Vaše črevá a pomôže z tela postupne vypudiť neuveriteľné odpady. Tak isto ako rôzne parazity, ktoré má skoro každý človek. Máme ich tisíce, ktoré sa stále rozmnožujú, denne nakladú v našom tele státisíce vajíčok. V dospelosti blúdia po našom tele až po srdce, oči a neustále svojimi výkalmi otravujú náš organizmus, plodia ďalšie milióny vajíčok a rozožierajú postupne naše orgány. Okrem toho nás neustále držia v podvýžive, lebo nás oberajú o veľké dávky stravy pre ich život. Vplyvom toho ste stále unavení a chorí.

 

To bolo len také malé zhrnutie prečo urobiť s našou GY poriadok v našom organizme. Účinne bojovať proti chorobám a predlžiť si život. SME AKO PREPLNENÝ ODPADKOVÝ KÔŠ BEZ DNA. Ukázali sme Vám cestu prečo a ako vyriešiť tento veľký problém. Našim autám doprajeme kvalitné oleje, pohonné hmoty a pravidelnú údržbu až po povinnú STK. Ako je možné, že na to najcennejšie naše zdravie a život sa vôbec nestaráme až kým nie je neskoro !!!  Potom zomierame o 20 – 30 rokov skôr na infarkty a iné choroby. Nestačili sme si užiť plody svojej práce a zdravý zaslúžený dôchodok. Najmä podnikatelia čo stále na nič nemajú čas.


ZAČNITE EŠTE DNES BOJOVAŤ O SVOJ ŽIVOT A PRESTAŇTE ŠETRIŤ NA SVOJOM ZDRAVÍ !!!

 


     Úvod do problematiky GOLDEN YACCA - ORIGINÁL:   K tomu, aby človek žil, potrebuje jesť. Z jedla má energiu a materiál, z ktorého si stavia svoje telo. Ak sa podrobnejšie pozrieme na zloženie našej potravy, zistíme, že má iba dvojaký pôvod. Buď je živočíšneho pôvodu alebo rastlinného. I to sa dá akceptovať. Ak ale determinujeme ďalej, zistíme, že potrava živočíšneho pôvodu, teda mäso to sú vlastne kúsky tiel z mŕtvol iných živočíchov. To už znie nepríjemne, ale žiaľ, je to pravda. Nuž ale ani vegetariáni nie sú na tom lepšie, pretože rastlinná potrava, to sú zase kúsky tiel mŕtvol rastlinných organizmov. A na Zemi poznáme iba dva druhy života - rastlinný a živočíšny. Čiže tak či onak, človek k tomu, aby žil, musí zabíjať buď rastliny alebo živočíchy a z pozostatkov ich tiel si stavia svoje vlastné telo.

Toto vlastne človek vykonáva celý život. Zje potravu - mäso alebo zeleninu a ovocie. Po ich rozžuvaní sa tieto dostanú do žalúdka, kde ich tráviace šťavy - enzýmy rozložia na ich základné kamene. Bielkoviny na aminokyseliny (to sú ich tehličky), tuky na mastné kyseliny a glycerín, škroby a vyššie cukry na nižšie cukry. Potom sa táto natrávená, rozbitá masa posunie do čriev, kde je iná brigáda enzýmov. Tieto "očisťujú" stavebné kamene a pripravujú ich na použitie. Celá masa sa vstrebe cez črevnú stenu do krvného obehu, kde tieto základné stavebné kamene cirkulujú a organizmus ich využíva, kde ich práve potrebuje. Získava z nich energiu, aby dýchal, chodil, rozprával, aby vyrástol nový vlas, nový necht, aby sa zmnožila svalovina, ak cvičíme.

Žalúdok, ktorý nestačí stráviť všetko, čo sa doň nahadzuje, celú tú zmes nestrávených potravinových zvyškov presúva urýchlene do čriev. Ale črevné enzýmy sú už iba "dočisťovanie" a rozkladať nedokážu, takže táto dávka do čriev nebude spracovaná. A tak sa obraz opakuje. I v črevách potom ostávajú na stenách usadeniny, ktoré spôsobujú, že ďalšie trávenie je ešte horšie.

Aj cievne steny strácajú pružnosť v dôsledku toho, že na stenách sa usádza cirkulujúci cholesterol a vápnik, ale aj iné látky, ako kyselina močová, kreatinín, bilirubín a iné.

Usadeniny sa objavujú i v obličkách, kde drasticky znižujú filtračnú plochu.

Usadeniny možno preukázať i na nervových vláknach, kde podstatne obmedzujú nervovú mikrocirkuláciu, v očných a sluchových štruktúrach.

 

Čo je to GOLDEN YACCA:


Golden Yacca obsahuje veľké množstvo účinných steránových a terpénových saponínov. Saponíny Golden Yaccy znižujú povrchové napätie, je to sila, ktorá znemožňuje kvapalinám zväčšovať ich povrch. Ak sa povrchové napätie zvyšuje, kvapalina nemôže priľnúť na celý pevný povrch a tvorí na ňom kvapky, alebo sa nevie dostať medzi dve tuhé častice, alebo tuhú časticu a pevnú plochu. Tento stav na druhej strane umožňuje tuhým časticiam priľnúť na pevnom povrchu. Tekutina ich nedokáže "spláchnuť". Ak sa povrchové napätie znižuje, plocha sa stáva zmáčanejšou a tekutina sa rozplynie po celej jej ploche a dostáva sa aj medzi tuhé častice navzájom alebo medzi častice a plochu. Týmto aktom tuhé častice tekutina obklopí, a tým vytvára z nich pravé či nepravé roztoky. Proste emulgifikuje ich a odstráni ich z miesta ich priľnutia. Tento proces nie je makroskopický. Uvoľňuje sa molekula po molekule.


Golden Yacca pôsobí rýdzo fyzikálne. To sa prejavuje v jej činnosti, že môže pomôcť všade tam, kde je spoločným menovateľom usadzovanie sa tuhých častíc v dôsledku normálneho, alebo zvýšeného povrchového napätia. Toto usádzanie má za následok hatenie prúdenia (krvi, lymfy) a vyššie opísané ochorenia, ktoré sa demonštrujú ako postupné zlyhávanie funkcií. Na túto definíciu a teóriu funkcie Golden Yaccy nesmieme nikdy zabudnúť, aby sme neskĺzli do idealizovania jej schopností, ale na druhej strane aby sme chápali, prečo a práve takto pôsobí. K tomu boli potrebné nasledujúce kroky - sledovanie biochemizmu v organizme.


   Lieky vo všeobecnosti pôsobia v organizme chemicky, alebo biologicky. Pod chemickým pôsobením rozumieme skutočnosť, že sa na nejaké štruktúry alebo látky chemicky viažu, niečo rozkladajú, niečo syntetizujú.


   Iná je situácia u saponínov. Tieto účinkujú iba fyzikálne, to znamená, že znižujú povrchové napätie, ale s ničím sa nezlučujú, nič nerozlučujú, nič neurýchľujú, nič nespomaľujú. Ak to má byť pravda, Golden Yacca by mala cez náš organizmus iba "pretiecť" bez toho, aby sa tam nejako chemicky či biologicky angažovala. V tomto tkvie aj podstata jej činnosti, ale v tom je aj háčik pochopenia jej funkcie.


   Výskumná skupina firmy EGYM venovala výskumu Golden Yacca Tropizym veľa práce i finančných prostriedkov.


Golden Yacca Tropizym - tabletky na cmúľanie ponúkajú v plnej miere životne dôležité látky a bioaktívne substancie, okrem iného enzýmy bromelajín a papájin, ktoré priaznivo pôsobia na trávenie.


Dôležitosť enzýmov v riadení procesov organizmu dokazujú nasledovné riadky vybraté z "ABC zdravia".

 

Enzýmy, fermenty, biokatalyzátory sú také bielkoviny, ktoré stimulujú najrôznejšie chemické procesy. Enzýmy sú schopné vo výnimočne malom množstve jednu látku premeniť na druhú tak, že samotné enzýmy na konci reakcie budú prítomné v nezmenenom množstve a nezmenenej forme. Pre živý organizmus enzýmy majú základný význam, prakticky všetky chemické reakcie organizmu regulujú enzýmy.


V Nemecku sa Golden Yacca Tropizym predáva rok a už za krátky čas sa pozbierali nasledovné ohlasy:

-         Ľuďom, ktorí v zamestnaní veľa stoja neopúchajú nohy, nemajú kŕče a majú lepší krvný obeh.

-         V prípade ošetrenia zubov rana sa podstatne rýchlejšie hojí.

-         U viacerých užívateľov Golden Yacca Tropizym na začiatku užívania potreba enzýmu bola taká veľká, že užívateľ cítil potrebu zvýšených dávok Golden Yacca Tropizym, ale už po týždni sa potreba normalizovala na dennú dávku 2x2 tablety.

-         Užívaním Golden Yacca Tropizym sa dosiahol rýchlejší úspech ako v prípade užívania iných produktov na báze enzýmov.

-         Rozšírené vlásočnice zblednú.

-         Ohlasy užívateľov hovoria o zmiernení kĺbových bolestí a bolestí končatín, i o tom, že prestali svalové kŕče.

-         Zmiernil sa pocit hladu, prestala chuť na sladké a znížila sa telesná váha.

-         Zlepšila sa schopnosť koncentrovanosti.

-         Zlepšilo sa trávenie a človek i po výdatnom obede nemá pocit plnosti a únavy.

 

Ako sa užíva GOLDEN YACCA:


Golden Yaccu môže prakticky užívať každý človek bez vymedzenia akejkoľvek fyziologickej kategórie.

Dospelý človek užíva v prvý týždeň kúry jednu kapsulu denne, najlepšie ráno, nalačno. Od druhého týždňa užíva jednu kapsulu ráno, druhú večer asi hodinu - dve po poslednom jedle. Očisťovacia kúra vyžaduje užiť najmenej toľko "malých" flakónov (po 22 gramov), koľko má človek "krížikov" na chrbte. To znamená - tridsaťročný aspoň tri, päťdesiatročný päť atď. Prax ukazuje, že naša generácia je zanesená viac, ako sme si mysleli a v priemere sa odporúča túto dávku zvýšiť aspoň o dva flakóny.

Deti do desať rokov užívajú v prvý týždeň pol kapsuly denne, počínajúc druhým týždňom pol kapsuly ráno, pol večer. Tieto deti by mali užiť aspoň jeden flakón. Deti nad desať rokov užívajú normálne dávky ako dospelí a mali by užiť aspoň dva flakóny. Tieto dávky sa líšia pri niektorých zvláštnych ochoreniach.

 

Žiadna YUCCA a iné podobné produkty na našom trhu v nijakom prípade nenahradia náš produkt,
ktorý je unikátom v sile a účinnosti pôsobenia.
Nekupujte v lekárňach lacné náhrady, ktoré nemajú čoskoro žiadny účinok.

 

PRED REGENERÁCIOU ORGANIZMU, LIEČBOU, BRANÍM RÔZNYCH LIEKOV A VÝŽIVNÝCH PRODUKTOV JE NUTNÁ KVALITNÁ OČISTA ORGANIZMU NAŠOU GOLDEN YACCOU. 

ZVÝŠI MAXIMÁLNU VSTREBATEĽNOSŤ A PRIECHOD KRVNÝM RIEČIŠŤOM, CEZ UPCHANÉ CIEVY A VLÁSOČNICE VŠADE TAM, KDE JE TO NUTNÉ.

 

Jeden malý flakón za 26,20 € stačí na jeden mesiac liečivej kúry,

pre spolupracovníkov za 21 €
Malé rodinné balenie za
78,60 € = 3 flakóny + 1/2 flakóna zdarma,

pre spolupracovníkov za 63 €

Veľké rodinné balenie za 157,20 € = 6 flakónov + 1 flakón zdarma,

pre spolupracovníkov za 126 €.

   

Každý klient, ktorý si u nás objedná jedno veľké rodinné balenie za MOC dostane ako darček CD Anglického jazyka Lesson 1 v hodnote 17 EUR zadarmo. Následne dostane pri každej ďalšej objednávke 1 diel až po Lesson 10 celej kolekcie tohto unikátneho kurzu.


 Čo napísali lekári a iné publikované články:

 

Dokáže Golden Yacca spriechodniť upchaté cievy?

 

K napísaniu tohto článku ma inšpiroval Ing. Vojtech Richter, ktorý mi osobne dovolil, aby som uviedol jeho meno. Konal podobne, ako pán Bohumil Maruša, ktorého pokusy na vlastnom organizme som opísal inde.

O čo ide ? Pán Ing. Richter trpí od roku 1976 ischemickou chorobou srdca. V priebehu rokov a samozrejme liečby sa však jeho stav postupne zhoršoval, až v roku 1996 mu diagnostikovali u troch koronárnych tepien, že sú uzatvorené jednotlivo na 75 resp. 100 %. Nasledoval pokus o angioplastiku, ale nepodarilo sa sondou vniknúť do upchaných artérií. Pán Richter trpel bolesťami za hrudnou kosťou a ťažko prešiel niekoľko desiatok metrov bez toho, aby pri tom neodpočíval. O Golden Yacce sa dozvedel v máji 2000 na výstave kompenzačných pomôcok pre zdravotne postihnutých. Preštudoval knihu o Golden Yacce a kúpil si jednu 22 g krabičku. Samozrejme, po jej využívaní sa účinky nedostavili, ale on si uvedomil, že toho musí využívať viac. Po užití troch 22g krabičiek začal pociťovať úľavu. Potom však začal užívať celé rodinné balenie. Zhodnotenie - kým od septembra 1996 do júna 1997 sa jeho zdravotný stav nijako nezlepšoval, v súčasnosti je už taký, že chôdza po rovine mu nerobí žiadne ťažkosti a prejde aj 1 - 2 km. Domáce práce robí bežne, predtým časté arytmie už nepozoruje a vyhlasuje, že sa z neho stal nový človek. Pri kontrolnom vyšetrení bolo zistené, že všetky tri inkriminované koronárne tepny sú priechodné minimálne na 90 %. Toľko pán Ing. Richter z Bratislavy.

 

Môže Golden Yacca skutočne uvoľňovať priechodnosť ciev ? Môže, ale musí mať na to určité predpoklady. (Massie a spo1.1993). A tieto sú nasledujúce:

Golden Yacca môže uvoľniť cestu od usadenín, ak je znížená jej priechodnosť skutočne týmito. V praxi sa usadeniny tvoria na celom úseku cievy, nie v jednotlivých bodoch. Ak je cieva upchatá v jednom bode (dĺžka uzáveru je niekedy len niekoľko milimetrov) v tom prípade je podozrenie, že uzáver spôsobili mikroorganizmy ako chlamýdie, mykobaktérie (Švec a spo1.1999). Golden Yacca je plne účinná iba v prvom prípade. V druhom prípade je nutné k jej pôsobeniu pridať antibiotiká, na ktoré sú uvedené baktérie citlivé - hlavne spiramycíny.

V našej databáze máme dostatok pacientov, ktorým Golden Yacca buď sama, alebo v spolupráci s antibiotikami spriechodnila upchané cievy. Samozrejme, výsledok sa dostaví oveľa skôr, ak je cez cievu aký taký prietok, pretože sa vtedy Golden Yacca môže dostať k usadeninám a rozpustiť ich. Je na pacientovi a jeho ošetrujúcom lekárovi, ak kombinuje niekoľko spôsobov - trebárs angioplastiku s následným užívaním Golden Yaccy, alebo po užívaní Golden Yaccy aplikuje angioplastiku, alebo pri dobrých výsledkoch s Golden Yaccou od angioplastiky upustí. V prípade výskytu chlamýdií (alebo Mykobakteriu avis) sa odporúča po troj až štvortýždňovom užívaní Golden Yaccy spolu s ňou užívať aj príslušné antibiotiká, ako sme to s úspechom aplikovali aj pri iných bakteriálnych ochoreniach. Každopádne stojí to za to vyhnúť sa nepríjemným zákrokom. Podľa našich zistení je úspešnosť Golden Yaccy vysoká, asi 62 %.

 

 

Účinky Golden Yaccy u ochorení žilového systému

 

Najčastejším ochorením žilového systému sú kŕčové žily (varixy, flebektázie), ktoré sa vyskytujú približne u 15% dospelých, prevažne u žien (pomer k výskytu u mužov je 3:1). Primárne vznikajú pri vrodenej menejcennosti žilových stien, sekundárne vznikajú následkom dlhodobého a opakovaného zvýšenia žilového tlaku dolných končatín. Vyskytujú sa najčastejšie na predkoleniach a v spojkách s hĺbkovým žilovým systémom následkom nedovieravosti chlopní. Varixy sa spočiatku prejavujú pohmatovou bolestivosťou povrchovej žily (flebodynia), ktorá sa začína rozširovať, dochádza k zápalu jej vnútornej vrstvy, čo vedie k vzniku trombózy. V dôsledku sťaženého odtoku krvi (venostázy) dochádza k zhoršeniu arteriálneho prítoku a zásobovania kyslíkom, postupne dochádza k svrbeniu, poškrabanie podporuje vznik kožnej infekcie, ekzémov a vredov predkolenia.

 

Závažnejším ochorením je trombóza hlbokých žíl, ktorá môže viesť k embólii pri odtrhnutí sa časti trombu a jeho odplavením krvou do pľúc. Hovoríme o trombembolickej chorobe pľúc. Hlavné príčiny trombózy sú: poškodenie cievnej výstelky a spomalenie krvného prúdu (napr. po úrazoch, operáciách pri nehybnosti na lôžku, najmä po ortopedických a gynekologických operáciách). Pľúcna embolizácia je obávanou akútnou komplikáciou flebotrombózy a podľa pitevných údajov je posttrombotický syndróm, s trvalým opuchom dolnej končatiny, s trofickými poruchami kože a podkožných tkanív so vznikom vredov predkolenia (ulcera cruris). Následkom opakovaných pľúcnych embólií a prípadne nedostatočne účinnej liečby sa postupne redukuje pľúcny obeh a vzniká chronické pľúcne srdce, vedúce k zlyhaniu následkom pľúcnej hypertenzie.

K diagnóze hlbokej flebotrombózy vedie hlavne to, že na ňu myslíme u chorých pripútaných na lôžko (pri srdcovom zlyhávaní, po operáciách, po pôrode, u chorých na zhubné nádory a p.). Pľúcna embolizácia sa dá spoľahlivo dokázať perfúznou gamagrafiou pľúc. Z liečebného hľadiska je včasná diagnóza nevyhnutná pre čo najskoršie zavedenie trombolitickej a antikoagulačnej liečby (liečebné postupy zamerané na rozpustenie trombu a na zabránenie jeho vzniku). V súčasnosti sa dodržiavajú štandardné liečebné postupy. Popri štandardnej liečbe, ktorá je absolútne nevyhnutná, má svoje účinné a nezastupiteľné uplatnenie Golden Yacca.

Pri užívaní GY sa nedá očakávať vymiznutie varixov, ale podávanie je plne indikované pri zápaloch povrchových žíl i žíl hĺbkových. Popri antibiotickej, prípadne antikoagulačnej a trombolytickej liečbe sa GY má užívať v 8 hod. intervaloch najmenej po dobu 6 týždňov. Pri vrede predkolenia sa odporúča celkové užívanie (2x denne 1 kaps. po 3mesiace) a lokálne užívanie. Lokálna ap1ikácia sa uskutočňuje prikladaním gázových obkladov navlhčených roztokom 20 % alkoholu s GY (na 200ml 20% alkoholu obsah 2 kaps.). Tento spôsob je výhodnejší ako priame zasýpanie vredov práškom GY. Potom možno aplikovať GY v masti 2x denne, ale až vtedy, keď mokvanie vredov prestane. Celkové užívanie GY sa odporúča vzhľadom na zlepšenie krvného zásobovania ischémiou postihnutého tkaniva. GY urýchli hojenie a často sa vyliečia aj vredy, kde bola iná liečba neúspešná. U trombolickej choroby pľúc je užívanie GY významným liečebným postupom, pretože GY obmedzuje tvorbu trombov tým, že znižuje vzniku trombu. Ďalším priaznivým faktorom je zlepšenie prietokových vlastností krvi - zníženie povrchového napätia krvi umožní jej intenzívnejší prietok cievami i tkanivami. Z tohto hľadiska má GY význam pri prevencii nasledovnej embolizácie pľúc. Pri odtrhnutí väčšieho trombu a pri oklúzii viac ako 50% pľúcneho krvného obehu by mohlo viesť k náhlemu úmrtiu. 

GY je významným liečebným prostriedkom pre liečbu cievnych ochorení. Prof. MUDr. Jozef Zimáček, CSc.

 

Artériová hypertenzia - choroba zvýšeného krvného tlaku

 

Pod artériovým tlakom rozumieme tlak spôsobený srdcovým vývrhom na stenu artérie a na krv, ktorá je v tepne. TK závisí od množstva vyvrhnutej krvi, od elastickosti ciev, od reologických vlastností krvi a od ďalších faktorov. Srdcový vývrh sa prejavuje pulzáciou artérií.

Krvný tlak v artériách kolíše v závislosti od systoly a diastoly srdca. Počas vyvrhnutia krvi odmeriame systolický (maximálny) krvný tlak, v období diastoly odmeriame diastolický (minimálny) krvný tlak. Rozdiel medzi systolickým a diastolickým tlakom označujeme ako pulzový tlak.

Klasifikácia TK pre dospelých (nad 18 rokov) podľa McKenzie a Petersona je nasledovná:

Normálny TK

Tks pod 130

Tkd pod 85 mmHg

Vyšší normálny

130 - 139

85 – 89
HYPERTENZIA:

I. mierna

140 - 159

90 – 99

II. stredne ťažká

160 - 179

100 – 109

Ill. ťažká

180 - 209

110 – 119

IV. veľmi ťažká

nad 210

nad 120

 

Hypertenzia urýchľuje rozvoj artériosklerózy a je závažným rizikovým faktorom kardiovaskulárnych komplikácií, najmä ischemickej choroby srdca (predovšetkým srdcovej angíny a infarktu srdcového svalu), mozgového krvácania a mozgového infarktu, sklerózy obličiek, ischemickej choroby dolných končatín, vzniku aneuryzmy (tepnovej výdute) aorty, postihnutia ciev na očnom pozadí a i.. Hypertenzia pôsobí synergicky s ďalšími rizikovými faktormi : zvýšenou hladinou cholesterolu a triglyceridov, cukrovkou, obezitou, fajčením a je príčinou predčasného srdcového a obličkového zlyhania a hypertenznej krízy.

Hypertenzia sa vyskytuje až u 20 % populácie, jej výskyt sa zvyšuje vekom. U primárnej (esenciálnej) hypertenzie sa uplatňuje veľa faktorov: prevaha sympatikového nervového systému (vyvoláva sťah artérií), zvýšená aktivita systému renín - angiotenzín -aldosterón (pri znížení krvného prietoku obličkami), znížená schopnosť obličiek vylúčiť sodík a vodu. Začiatkom primárnej hypertenzie je nerovnováha účinku vazopresorických (sťahujúcich cievy) a vazodepresorických (rozširujúcich cievy) faktorov. Pri prevahe vazopresorických podnetov dochádza k artériovej hypertenzii. Táto prevaha môže byť podmienená geneticky (výskyt zvýšeného TK v rodinách).

Príčiny sekundárnej hypertenzie sú známe. Táto forma je menej častá a tvorí len 10 % z celkového počtu hypertonikov. Jej príčinou je obličkové alebo endokrínne ochorenie.

Hypertenzia mladistvých - juvenilná hypertenzia je zvyčajne zapríčinená zúžením obličkových artérií - hovoríme o vazorenálnej (renovaskulárnej hypertenzii), k hypertenzii môže viesť väčšina obličkových ochorení, u ktorých dôjde k zníženiu funkčnosti obličkového parenchýmu pri postupnom zlyhávaní obličiek. Túto formu hypertenzie označujeme ako renálnu (obličkovú) hypertenziu. Endokrínne hypertenzie sa vyskytujú pri nadprodukcii aldosterónu (Connov syndróm), pri zvýšenej produkcii steroidných hormónov nadobličiek (gluko a minerál kortikoidov v kôre) a adrenalinu i noradrenalinu v dreni nadobličiek (napr. pri nádorovom postihnutí feochromocytómom). Aj zvýšená činnosť štítnej žľazy (hypertyreóza) a zvýšená činnosť prištítnych teliesok (hyperparatyreóza) vedú k zvýšeniu krvného tlaku.

Zvýšenie periférnej rezistencie vplyvom sympatiku - artériovým spazmom vedie pri dlhšom trvaní k prestavbe cievnej steny. Pôvodne labilné hodnoty TK sa stabilizujú, hypertenzia sa stáva trvalou. Zaťaženie srdca vedie k prestavbe (hypertrofii) ľavej komory srdca, ktoré v pokročilej fáze vedie k vzniku srdcovej nedostatočnosti a k poklesu krvného tlaku v dôsledku oslabenia srdcovej kontrakcie. Pri každej forme a každom stupni hypertenzie sa výraznejšie uplatňuje riziko zvýšenej koncentrácie celkového cholesterolu a najmä cholesterolu viazaného na lipoproteíny o nízkej denzite (Low Density Lipoprotein - LDL). Aj zvýšená koncentrácia triaglycerolov prispieva k urýchleniu progredujúcej arteriosklerózy.

Súčasná medicína disponuje liekmi a liečebnými postupmi, ktoré vedú k normalizácii krvného tlaku. Liečba musí však byť kontinuálna - po poklese TK je treba tento udržiavať vo fyziologických hodnotách, niekedy aj po viac rokov. Veľký význam má v liečbe dyslipoproteinémií (poruchy metabolizmu tukových substancií v krvi) používanie fibrátov, ktoré účinne znižujú cholesterol a triglyceridy, čo je podmienené ich zásahom do syntézy a katabolizmu mastných kyselín. Z novších liekov z tejto skupiny je to LIPANOR 100 mg, ďalším účinným liekom je fluvastatín LFSCOL Sandoz. Výsledky posledných výskumov ukázali, že veľký význam v prevencii aterosklerózy má dostatočná konzumácia rastlinných sterolov - fytosterolov, ktoré sú schopné regulovať metabolizmus cholesterolu a to nielen na úrovni jeho vstrebávania z čreva, ale aj na úrovni utilizácie v orgánoch. Fytosteroly limitujú intestinálnu resorpciu cholesterolu, zvyšujú jeho žlčovú exkréciu a znižujú jeho hladinu v tkanivách. Výsledkom toho je výrazný pokles plazmatických aj tkanivových hladín cholesterolu.

K fytosterolom patria aj saponíny a Golden Yacca môže byť alternatívnym zdrojom. Je známe, že steránové saponíny obmedzujú resorpciu živočíšneho cholesterolu z čreva, zvyšujú jeho exkréciu do žlče a čo je najviac významné, znížením povrchového napätia uvoľňujú deponovaný cholesterol, najmä na stenách artérií a v pečeni.


Pri liečbe arteriálnej hypertenzie, najmä jej prvotnej formy (esenciálnej hypertenzie) priaznivo zasahujú najmä terpénové saponíny Golden Yaccy tým, že zlepšujú reologické vlastnosti krvi (prúdenie krvi), čo sa prejaví zlepšením prekrvenia mozgu a srdcového svalu.


Užívanie GY zabraňuje vplyvu psychického stresu na dyskoordináciu vasopresorickej a vasodepresorickej príčiny esenciálnej hypertenzie. Ďalším účinkom je zníženie zhlukovateľnosti krvných doštičiek (trombocytov), čím obmedzuje GY tvorbu trombov. U už vytvorených trombov zintenzívňuje ich rozpúšťanie (trombolýzu), čo sa prejavuje v rýchlejšej resorpcii hematómov - napr. hematómov pri krvácaní do mozgového tkaniva. Ak k týmto účinkom prirátame priaznivý účinok na cholesterol, je užívanie GY u arteriálnej hypertenzie a jej následkov plne odôvodnené.


DODATOK:
Spôsoby merania krvného tlaku
: najčastejšie sa používa ortuťový sfygmomanometer, s nafukovacou, 14 cm širokou manžetou. Dolný okraj manžety má byť asi 2 cm nad lakťovou jamkou a gumový vak má naliehať na priebeh ramennej tepny. Po nafúknutí manžety nad hodnotu TK (vynizne pulz na zápästí ) priložíme fonendoskop na lakťovú jamku, pomaly vypúšťame ventilom nafukovacieho balónika vzduch. Pri počutí ozvy pulzy zaznamenáme systolický tlak, posledný zvuk, ktorý počujeme značí výšku diastolického tlaku. TK meriame zvyčajne posediačky (postojačky sú vyššie hodnoty najmä u hypertonikov, ktorí užívajú hypotenzíva). Správne by sa mal TK zmerať na oboch ramenách. U mladých ľudí s hypertenziou treba zmerať TK aj na dolných končatinách -pri zúžení aorty a väčších ciev je symetricky, ev. asymetricky nižší. Za znížený TK považujeme systolický TK pod 100mmHg. Značný význam má meranie TK samotným pacientom, pretože jednorázovo zmeraný TK v ambulancii lekára môže byť vyšší ako je skutočný tlak v priebehu dňa. Monitorovanie TK Holterovou metódou je podstatne nákladnejšie. Rozšírenie ponuky spoľahlivých prístrojov pre domáce meranie samotným pacientom umožní rastúce využívanie tejto metódy. Priemerné hodnoty TK merané samotným pacientom nad 135/85 treba považovať za hypertenziu, pretože sú zhruba o 15mmHg nižšie, ako hodnoty konvenčne meraného TK. Doc. MUDr. Jozef Zimáček, CSc.

 

Hemoroidy ("zlatá žila") - nepríjemné trápenie

 

Toto ochorenie je pomerne časté a trpí ním u nás približne každý tretí človek. Najčastejšie sa vyskytuje vo veku od 20 do 50 rokov.


Hemoroidy sú uzlíkovité alebo vyduté zväčšeniny ciev na prechode medzi konečníkom a análnym kanálom. Tieto cievy pracujú ako špongiovité telesá a regulujú spolu so zvieračom presné uzatváranie ritného otvoru. Chorobné zväčšenia vznikajú hromadením krvi v tejto oblasti. Pri veľkom tlaku dochádza k trhlinám a krvácaniu.


Podľa závažnosti ich delíme na štyri stupne:

1. stupeň - malé výdutiny v análnom kanáli. Pacient nemá potiaže, ale môže sa objaviť v stolici čerstvá krv, alebo svrbenie konečníka.

2. stupeň - pri tlačení sa vytlačia žily von, ale stiahnu sa zasa späť, proces je reverzibilný.

3. stupeň - žily sa nevracajú, musia byť zatlačené prstom

4. stupeň- žily sú vytlačené natrvalo, proces je irreverzibilný.


Príznaky ochorenia

1.     Hlavná je dedičná dispozícia, spočíva v oslabenom pojivovom tkanive.

2. Nesprávna výživa, ktorá obsahuje málo balastných látok obsiahnutých v zelenine, müsli a výrobkoch z celozrnnej múky. Dôsledkom chýbajúcej vlákniny je zápcha a zvýšený tlak pri stolici.

3. Sedavé zamestnanie.

4. Tehotenstvo - v dôsledku hormonálnych zmien. Tieto po pôrode väčšinou zaniknú.


Prevencia, eventuálne zmiernenie obtiaží Hemoroidom sa môžete vyhnúť, pokiaľ dosiahnete zmenou stravy úpravu stolice, ev. užívaním G.Y. odstránite zápchu. Pite dostatočné množstvo tekutín (asi 2l denne), ak nenaordinuje lekár obmedzenie pitia. Obmedzte pitie silného čierneho čaju pre obsah trieslovín, ktoré spôsobujú zápchu. V každom prípade je potrebné vyvarovať sa tlačeniu pri stolici. Nepoužívajte silné preháňadlá. Tieto sú pomocníkom pri akútnej zápche, ale pre pravidelnú stolicu sú nevhodné. Taktiež sú aj návykové.


Po toalete je dôležitá hygiena - umývanie vlažnou vodou (studená je bolestivá, horúca zväčšuje cievy a zhoršuje stav).     

K utieraniu by sa mal používať mäkký uterák, ktorý sa na bolestivé miesto opakovane len prikladá, nie je vhodné trenie.


Používať sa má jemný toaletný papier, bezfarebný, bez potlače, lebo farbiva a iné chemikálie môžu dráždiť. Je potrebné vyvarovať sa análnych sexuálnych praktík.


Nezabúdať na dostatok pohybu. Vhodné je plávanie a chôdza. Menej vhodný je beh, tenis, squash alebo futbal, pretože pri týchto športoch sa brušné orgány posúvajú k pánvovému dnu.


Dlhé státie alebo sedenie je tiež nevhodné, lebo podporujú zápchu. Sedieť by sme mali na tvrdom, ale nie studenom povrchu. Mäkké povrchy problémy zhoršujú.


Taktiež sa doporučuje 4-5x denne tento cvik: zovrite pevne zvierač a vťahujte ho čo najviac dovnútra, udržte v napätí niekoľko sekúnd a potom povoľte. Opakujte 10x.


Liečba
V prvom rade pri uvedených príznakoch je potrebná konzultácia s lekárom, aby sa vylúčilo prípadné iné vážne ochorenie ( napr. rakovina hrubého čreva).


Ak ide o hemoroidy, užívanie Golden Yaccy per os môže vyriešiť zápchové problémy.


Lokálna aplikácia prípravku z G.Y. je nasledovná: Roztokom z 1 kapsuly G.Y. rozmiešanej v 100ml (1dl) destilovanej vody a prefiltrovanej cez gázu sa obmýva postihnuté miesto niekoľkokrát denne, poprípade sa kozmetický tampón alebo kúsok vaty namočí v tomto roztoku a priloží na noc.


Po umytí sa v miernejších prípadoch aplikuje malé množstvo (asi veľkosť fazulky) liečivý balzam z Golden Yaccy, ktorý sa podľa možnosti vsunie čiastočne do konečníka. V ťažších prípadoch dobre účinkujú čípky z Golden Yaccy, ktoré sa na začiatku vkladajú do konečníka 2x denne - večer a ráno, pri zlepšení alebo pri miernejších problémoch sa zavádza 1 čípok vždy večer tak, že je hmatný špičkou prsta. Len tak pôsobí Golden Yacca na správnom mieste a zostane tu, kým sa čípok nerozpustí. Vhodné je kombinovať čípky s liečivým balzamom, účinok je intenzívnejší a liečivý efekt sa dostaví skôr. Doporučuje sa tiež sedavý kúpeľ vo vlažnom odvare z dubovej kôry - obsahuje triesloviny a má preto adstringentné, t. j. sťahujúce účinky. Rebríček, repík a brečtan obsahujú látky, ktoré pôsobia hojivo a protizápalovo. Brečtan navyše obsahuje aj terpénové saponíny, ktorých účinok dobre poznáme z Golden Yaccy.
Dr. Jitka Schützová

 

 Choroby močovej sústavy (obličiek a močových ciest)

 

1.    Všeobecné fyziologické poznámky.


Základnou funkciou obličiek je udržiavanie stálosti vnútorného prostredia, a to vodnej a minerálovej rovnováhy, krvného objemu a vylučovanie zvyškov látkovej premeny (močoviny, kyseliny močovej, kreatinínu a i.).


Funkčnou jednotkou obličky je nefrón, skladajúci sa z dvoch funkčne i morfologicky rozdielnych častí: glomerulárnej a tubulárnej. V každej obličke je približne 1 milión nefrónov a za 24 hodín sa cez glomeruly prefiltruje približne 180 litrov primárneho moča, z ktorého sa však skoro 99% vstrebá späť v tubuloch, a tak množstvo moča za 24 hodín je len 1,0-1,5 litra. Zmeny v množstve moča sú závislé na príjme tekutín a funkcii obličiek. Väčšie množstvo moča za 24 hodín ako 2 500 ml sa označuje ako polyúria, množstvo menšie ako 300 ml ako oligúria a pri diuréze pod 100 ml ide o anúriu.


Polyúria vyskytuje sa u cukrovky (diabetes mellitus), u zriedkavého vodného diabetu (diabetes insipidus) a pri polyurickom štádiu obličkovej nedostatočnosti, pri narušenej spätnej resorpcii - pri narušenej koncentračnej schopnosti tubulov.

Oligúria a anúria sa vyskytujú u obličkovej nedostatočnosti a nedostatočnom príjme tekutín. Okrem tubulárnej resorpcie je postihnutá aj tubulárna sekrécia.


Pri postihnutí glomerulov sú obličkové ochorenia charakterizované ako glomerulo-nefritídy, postihnutie tubulov ako nefrózy. Rovnováha funkcie glomerulov a tubulov je za fyziologických okolností udržiavaná juxtaglomerulárnym aparátom, pri narušení tejto rovnováhy (pri postihnutí glomerulu alebo tubulu) dochádza k narušeniu funkcie celého nefrónu.

Choroby obličiek a močového traktu sa prejavujú zmenami zloženia moča. V moči sa zisťujú vo väčšom množstve napr. bielkoviny (viac jako 100 mg za 24 hodín) a vo väčšom množstve ako u zdravých sa objavujú červené a biele krviny, hnis, valce a iné v močovom sedimente. U glomerulárnych ochorení sa znižuje glomerulárna filtrácia, ktorá je za normálnych okolnosti 120 ml/min. (1,3 -2,0 / sec.). Ak glomerulárna filtrácia poklesne pod 0,5 ml/sec. znižuje sa vylučovanie dusíkatých odpadových látok, v krvi sa zvyšuje koncentrácia kreatinínu, močoviny, kyseliny močovej, čo sa označuje ako hyperazotémia. Pri poklese glomerulárnej filtrácie pod 0,4 ml/sec sa vyvíja klinicky manifestný uremický syndróm, ktorý je prejavom obličkovej nedostatočnosti.


Chorobami obličiek sa zapodieva nefrológia, choroby močového traktu patria do odboru urológie, ktorá sa zapodieva aj chorobami mužských pohlavných orgánov (napr. prostaty, semeníkov a i.). Choroby ženských pohlavných orgánov sú predmetom gynekológie.


2. Stručný prehľad najčastejších ochorení.


Pri mnohých ochoreniach obličiek sa zisťuje zvýšenie krvného tlaku (obličková hypertenzia), ktorá môže viesť k poruche mozgu (hypertenzná encefalopatia - eklampsia), k poruche sietnice oka (hypertenzná retinopatia). Pri obličkových ochoreniach dochádza k vzniku opuchov, najmä pri akútnej glomerulonefritíde, nefrotickom syndróme a neskorej gestóze v ťarchavosti. Opuchová tekutina sa môže hromadiť aj v telových dutinách: v pohrudničnej (hydrothorax), osrdcovníkovej (hydroperikard) a v pobrušnicovej (ascites), čo vedie k zhoršeniu krvného obehu a k ďalšiemu prehlbovaniu postihnutia funkcie obličiek.


Vzhľadom na rôznorodosť etiologických faktorov je rozdelenie obličkových chorôb rôzne, u nás sa užíva Brodova klasifikácia, ktorá rozdeľuje choroby obličiek do 11 skupín.


I. Vrodené malformácie a zmeny polohy obličiek (polystické obličky, vandrujúca oblička - ren migrans, podkovovitá oblička - ren arcuatus).


II. Chorobné stavy porušeného prekrvenia obličiek (benígna proteinúria).

 

III. Stenóza a uzáver obličkovej tepny, trombóza obličkovej žily, infarkt obličky a i.


IV. Infekcie obličiek, z ktorých sa najčastejšie vyskytuje akútny zápal panvičky a obličkového tkaniva - akútna pyelonefritída, ktorá môže postihnúť len jednu obličku, alebo len panvičku, ale často postihuje aj močový mechúr. Často recidivuje a prechádza do chronickej pyelonefritídy. Ak dôjde k znemožneniu odtoku moča z panvičky vzniká hnisavá oblička. Pod pojem. intersticiálna nefritída sa zaraďujú ochorenia obličiek, vznikajúce pod vplyvom infekčných ochorení, ako je šarlach, osýpky, chrípka, ruža a iné. Opuch obličiek vedie k oligúrii až anúrii ustáva tvorba moča. Chronické obličkové choroby môžu mat za následok zmraštenie obličiek. Pri infekčnom postihnutí treba vylúčiť tuberkulózu obličiek.

V. Choroby obličiek na podklade hyperergickej reakcie: ide o choroby imunotoxickej povahy, najčastejšie po infekcii hemolytickým streptokokom. Vplyvom autoprotilátok vzniká porucha glomerulu a blokáda prietoku krvi cez glomerulus a zánik glomerulov. Liečba trvá 6 mesiacov až 1 rok, môže sa zhojiť úplne, často však akútna a subakútna glomerulonefritída prechádza do chronickej, ktorá vedie k obličkovej nedostatočnosti.


VI. Neskorá tehotenská gestóza sa vyskytuje v druhej polovici gravidity, zväčša u prvorodičiek a výskyt sa zvyšuje s vekom rodičky. V druhej polovici ťarchavosti dochádza vplyvom poškodenia obličiek toxínmi (tehotenská, toxikóza) k vzniku opuchov, k zvýšeniu krvného tlaku, k zvýšeným stratám bielkovín močom. Medzi najobávanejšie komplikácie patrí eklamptický záchvat v posledných fázach gravidity, ktorý je následkom postihnutia mozgu (hypertenznej encefalopatie) a ohrozuje bezprostredne život matky.


VII. Choroby obličiek pri poruchách látkovej premeny: amyloidóza obličiek vzniká pri dlhodobých hnisavých procesoch (napr. pri chronickom zápale kostnej drene) a v obličkách sa ukladá amyloid, ktorý vedie k vzniku poruchy funkčnosti glomerulov i tubulov a k vzniku obličkovej nedostatočnosti. Najčastejšou chorobou obličiek vznikajúcou na metabolickom podklade je diabetická glomeruloskleróza, ktorej výskyt je u cukrovky pri jej 10-ročnom trvaní až v 60 %-tách všetkých prípadov diabetu. Skleróza glomerulov vyústi do obličkovej nedostatočnosti. Pri mnohopočetnom plazmocytóme (myelóme) dochádza k závažným zmenám na tubulárnom systéme a k zmenám glomerulárnych kapilár v dôsledku ukladania paraproteínu, ktorý vzniká pri tomto ochorení. Nefropatia pri dne je následkom ukladania urátov (solí kyseliny močovej) do oblastí papíl, uzatváraniu papilárnych vývodov a vzniku nekróz.


VIII. Medzi parciálne metabolické tubulárne funkčné poruchy patrí renálny diabetes, pri ktorom sa zisťuje vylučovanie cukru močom bez zvýšenia jeho hladiny v krvi. Ide o zníženie schopnosti tubulárnych buniek resorbovat glukózu z primárneho moča. Uvedených parciálnych metabolických nefropátií je viac druhov vznikajúcich na podklade resorpcie napr. fosforečnanov, ktoré vedie k poruche ukladania vápnika do kostí (pri nízkej hladine fosfátov v krvi je porušená črevná resorpcia vápnika a vzniká osteomalácia). Porucha resorpcie niektorých aminokyselín vedie k zvýšenému vylučovaniu, najmä cystinu, čo vedie k vzniku cystínových konrementov. Je celá rada ďalších porúch, ktoré vedú k poruche funkcie obličiek na metabolickom podklade.


IX. Nefrolitiáza (urolitiáza, obličkové kamienky): najčastejšie vznikajú v obličkovej panvičke a to v dôsledku vypadávania solí z roztoku v moči (urátov, fosfátov, oxalátov) pri infekcii močových ciest, pri ich abnormálne vysokej koncentrácii v moči, pri zvýšenom vylučovaní vápnika, pri prekážke v odtoku moča a pod. Urátové kamienky sú mäkké, guľaté, oxalátové sú tvrdé, uhličitanové sa často rozpadávajú na piesok. Veľkosť a tvar kameňov sú rôzne, môžu mať tvar korálu, odliatku kalicha, panvičky.


X. Pri upchaní odvodných močových ciest dochádza k vzniku obličkovej koliky. Ak konkrement neodíde spontánne, alebo ak sa neodstráni, dochádza k vzniku hydronefrózy (vodnatej vakovitej obličky), čo značí zánik jej funkcie. Vznik kamienkov môže recidivovať.


XI. Nádory obličiek. Benígne nádory sú zriedkavé, môžu však vyvolávať poruchu odtoku moča - najmä papilokarcinómy. Zhubné nádory u detí sú sarkómy (Wilmsov nádor) a u dospelých ide najčastejšie o karcinóm (Grawitzov nádor). Pri výskyte krvi v moči, najmä ak je prítomná bolesť, je vždy potrebné dôsledné vyšetrenie uropoetického traktu!

3. Urologické ochorenia (choroby močových ciest a mužských pohlavných orgánov).


Moč sa privádza močovodmi do mechúra, ktorý slúži ako rezervoár. Náplň močového mechúra vplyvom rozťahovania jeho steny vedie k pocitu nútenia na močenie a to pri objeme 200-500 ml. U zdravého dospelého dochádza k vyprázdneniu mechúra 3-5 -krát za 24 hodín, pričom v noci zvyčajne k vyprázdňovaniu nedochádza. Častejšie močenie sa označuje ako polakisúria a býva sprievodným znakom ochorení močových ciest a orgánov v malej panve. Bolesti pri močení sa označujú ako dysúria a veľmi výrazné môžu byť pri ochoreniach močového mechúra, najmä zápalového pôvodu. Prekážky v odtoku moča močovou rúrou vedú k retencii moča a nedokonalému vyprázdneniu močového mechúra, v ktorom aj po usilovnej mikcii zostáva určité množstvo moča (viac ako 10 ml - 50 ml a viac). Najčastejšou príčinou sú choroby prostaty, najmä hypertrofia - jej benígne zväčšenie. Opakom retencie je inkontinencia - nemožnosť zadržať moč a jeho samovoľný odtok. Enurézou sa označuje pomočovanie sa, najmä v noci, ale aj za dňa, pri ktorej dochádza k vylúčeniu celej náplne močového mechúra. Často býva neurotického pôvodu.


Anomálie močových ciest sú najčastejšími vývojovými poruchami (zdvojený močovod, rozšírený ureter, kongenitálne zúženie močovodov), malformácie močového mechúra sú zriedkavé, častejšie sú malformácie eretry (hypospadia je vyústenie močovej rúry na spodnej ploche penisu, epispádia na hornej, tieto anomálie sa podobne ako streiktúra, výduť, alebo nevyvinutie sa uretry riešia chirurgicky).


Zápal močového mechúra je zápal steny, najmä sliznice, najčastejšie sú vyvolané baktériami. Častejšie sa vyskytuje u žien (pre kratšiu uretru a zmeny polohy maternice). Pri zápalovom prekrvení sa objaví krvavý moč (cystitis haemorrhagica). Časté akútne zápaly môžu viesť k zápalu chronickému, pri ktorom je treba vylúčiť aj možný zápal tuberkulózny a nádor močového mechúra (papilóm, papilokarcinóm a karcinóm). K príznakom cystitídy môžu viesť aj konkrementy v močovom mechúri. Pretrvávajúce obtiaže si u všetkých ochorení vyžadujú cystoskopické vyšetrenie.


Zápaly prostaty. U akútneho zápalu vnikajú infekčné zárodky do prostaty najčastejšie z močových ciest. Pri neliečenom akútnom zápale vzniká zápal chronický.


Hypertrofia prostaty sa v 6. decéniu vyskytuje až v 50 %, jej intenzita býva rôzna. Bujnenie postihuje parauretrálne žľazy, zväčšovaním objemu prostaty sa postupne sťažuje odtok moča a v akomkoľvek štádiu choroby sa môže vyskytnúť akútna retencia moča s nutnosťou vycievkovania močového mechúra a do definitívneho liečebného postupu sa často musí zaviesť permanentný katéter.


Karcinóm prostaty sa vyvíja z jej puzdra, včasne a rýchlo metastázuje najmä do kostí, preto je vždy nevyhnutná dôsledná diagnostika.


Mužské pohlavné orgány môžu byť postihnuté atrofiou semenníka, retenciou semenníkov (kryptorchizmus), pri ktorom semenník nezostúpi do skrota, môže sa liečiť hormonálne v predpubertálnom období, pri neúspechu chirurgicky.


Benígne nádory sú zriedkavé, je ich však treba odlíšiť od malígnych (sarkómu a karcinómu). U dospelých mužov je najčastejší rýchlo rastúci a metastázujúci seminóm.


Zápal nadsemeníka má výrazne bolestivý a horúčnatý priebeh. Zápal semenných mechúrikov sa prejavuje bolesťou v oblasti konečníka a močového mechúra, ktorá sa zvyšuje pri mikcii a defekácii. Okrem vývojových anomálií a akútnej obličkovej nedostatočnosti v anurickom štádiu je užívanie Golden Yaccy užitočné. Výrazný účinok terpénových saponínov v obličkách a močových cestách je daný tým, že 60 % týchto saponínov sa vylučuje v moči, kde dosahujú vyššiu koncentráciu, akú je možné dosiahnuť v krvi.


Veľký význam majú saponíny pri liečbe infekcií močových ciest, najmä chronických. Je výhodné, ak sa Golden Yacca začne podávať aspoň 3 dni pred začatím cielenej antibiotickej (antibakteriálnej) liečby, ktorá sa má vždy ordinovať po vyšetrení kultivácie a citlivosti na antibiotiká. Antibakteriálna liečba má trvať 10-14 dní, užívanie Golden Yaccy 3 mesiace. Najvýhodnejšie dávkovanie Golden Yaccy je v 8 hodinových intervaloch, najmä počas trvania protibakteriálnej liečby. Rovnaké zásady platia aj pre chronický zápal močového mechúra a zápaly prostaty, ba aj pre zápaly nadsemeníka a semenných mechúrikov.


U ochorení obličiek, kde sa zistí znižovanie obličkových funkcií je treba postupovať podľa bežnej užívacej schémy, v prvých 6-tich týždňoch sledovať množstvo moča, koncentráciu močoviny, kyseliny močovej a veľkosť glomerulárnej filtrácie. Ak sa podľa týchto ukazovateľov funkcia začne zlepšovať (zvýši sa diuréza, poklesne koncentrácia urei a močovej kyseliny a zvýši sa glomerulárna filtrácia), je účelné prejsť na užívanie v 8 hodinových intervaloch (1 tobolka) po dobu 6 mesiacov. Potom prehodnotiť nefrologický nález a ďalšie užívanie po konzíliu s lekárom.


Vysoká koncentrácia saponínov v moči je rozhodujúcim činiteľom pri liečbe urolitiázy. Pred započatím liečby je však treba vylúčiť uzátvor ureteru (po močovej kolike). Znížené povrchové napätie vedie k zmenšovaniu a vymiznutiu močových kamienkov akéhokoľvek zloženia. Dochádza aj k desintegrácii konkrementov v močovom mechúre, aj keď sú intenzívne kacifikované.


U zhubných nádorov obličiek, prostaty a semenníkov platia o užívaní Golden Yaccy rovnaké poznatky ako u zhubných nádorov inej proveniencie. Pri zväčšení prostaty je vhodné popri štandardnej liečbe užívať Golden Yaccu v 8 hodinových intervaloch, ak sa dokáže karcinóm prostaty (histologicky, vyšetrením prostatického špecifického antigénu a iných markerov malignity) treba užívať 3 x denne 2 tobolky a to po dobu 9 mesiacov.
Prof. MUDr. Jozef ZIMÁČEK, CSc.

  


HLAVNÁ STRÁNKA          E-SHOP          BOHATSTVO LEN ZA 10 €          VIPREKLAMA           TOP BIZNIS
Srdečne  Vás  vítame  na  našich  internetových  stránkach


  CAPITAL INVEST CONSULTING o.s.
&
 GOLDEN CLUB 
      
 
Kontakt: Pražská 4, 2. poschodie, č. dv. 216, 040 11  Košice, Tel./Fax: + 421 55 381 2874
Mobil: + 421 915 946 538, + 421 911 310 877, + 421 905 280 685
E - mail: goldenclub@goldenclub.sk , info@goldenclub.skbiznissteam@gmail.com